Icon depicting envelope-square Icon depicting phone-square Icon depicting twitter-square Icon depicting facebook-square Icon depicting youtube

Styrelse

Föreningens styrelse består av nio politiker och tre ersättare från olika medlemmar med stor spridning över landet. Styrelsen väljs vid föreningens årsmöte som vanligvis äger rum i april eller maj månad.

Fotot visar nästan hela nuvarande styrelsen för Sveriges Ekokommuner för 2022 som valdes på föreningens årsmöte 7 april 2022 i Smedjebacken.
Från vänster: Calle Morgården, Kjell Bergkvist, Mona Forsberg, Magnus Larsson, Ellinor Avsan, Kenneth "Kenta" Hällbom, Anna Bodjo, Jan-Åke Larsson, Maritha Meethz och Arne Jonsson.
På bilden saknas: Sven Nordlund och Anders Ramstrand.

Den nuvarande styrelsen - som valdes på föreningens årsmöte 7 april 2022 i Smedjebacken - består av följande personer:

Magnus Larsson (C)

Ordförande
Karlskrona kommun
magnus.larsson@karlskrona.se
Tel: 0455-30 30 02

Maritha Meethz (S)

Vice ordförande
Luleå kommun
maritha.meethz@lulea.se
Mobil: 072-20 77 973

Kjell Bergkvist (C)

Sundsvalls kommun
kjell.bergkvist@sundsvall.se
Tel: 060-19 15 19

Sven Nordlund (MP)

Kalix kommun
sven.nordlund@kalix.se
Mobil: 070-5929008

Ellinor Avsan (M)

Värmdö kommun
ellinor.avsan@varmdo.se
Mobil: 0760-50 11 91

Kenneth "Kenta" Hällbom (MP)

Enköpings kommun
kenneth.hallbom@politiker.enkoping.se
Mobil: 073-1576060

Arne Jonsson (C)

Eskilstuna kommun
arne.jonsson@eskilstuna.se
Mobil: 0761-68 90 02

Mona Forsberg (S)

Jönköpings kommun
mona.forsberg@jonkoping.se
Mobil: 072-573 32 69

Jan-Åke Larsson (S)

Eslövs kommun
tyrone.larsson@gmail.com
Mobil: 073-4297287

Ersättare - Anders Ramstrand (KD)

Söderhamns kommun
anders.ramstrand@soderhamn.se
Mobil 070-2364886

Ersättare - Calle Morgården (MP)

Smedjebackens kommun
carl-gustaf.morgarden@smedjebacken.se
Mobil 076-3155161

Ersättare - Anna Bodjo (MP)

Västerviks kommun
anna.bodjo@vastervik.se
Tel: 0490-153 64